تکنیکال صنعت
Technical Sanat

چهارشنبه 02 خرداد 1403

ابزارها و لوازم ایمنی


۱-    دستکش ها:
وظیفه‌ی اصلی دستکش ها محافظت از پوست، دست ها و انگشتان دست می باشد. دستکش ها ازمواد طبیعی و مصنوعی نظیر نخ، چرم، لاستیک، لاک و ترکیب هایی از آن ها ساخته می شوند. با توجه به نوع کار دستکش های مختلفی برای جلوگیری از کثیف شدن دست ها و کارکردن با مایعات سرد و گرم، روغن ها، اسیدها، مصالح ساختمانی و فلزات وجود دارند. انواع پرمصرف دستکش ها عبارتند از: دستکش های عایق دار برای کار با کابل ها و سیم های دارای جریان الکتریکی، دستکش های تمام چرمی ساق بلند برای جوشکاری، دستکش های تمام چرمی، دستکش های مهندسی یا نیمه چرمی که قسمت کف دست آن ها از چرم ساخته شده و مابقی آن از پارچه‌ی ضخیم ، دستکش های پارچه‌ا‌ی، نخی، لاستیکی، لاکی یا ژله‌ای، نایلونی و
۲-    کلاه ایمنی:
به منظور جلوگیری از ضربه و آسیب به سر و گردن در اثر سقوط اشیا فلزی، سنگ ها و سازه ها و نیز هنگام لیزخوردن و افتادن مورد استفاده قرار می گیرند. کلاه های ایمنی را در چهار رنگ سفید، زرد، قرمز و آبی می توان یافت. رنگ زرد بیشتر توسط سیم بانان و در محیط هایی که با تجهیزات و نیروی برق سروکاردارند، مورد استفاده قرار می گیرند. هرچند کلاه ایمنی با رنگ قرمز از سوی آتش نشانان و سرویس دهندگان امداد و نجات آتش نشانی مورد استفاه هستند اما سایر مردم نیز از آن ها استفاده می کنند. رنگ سفید را امدادرسانان هلال احمر به سر می گذارند.
۳-    کفش ایمنی:
کفش های ایمنی برای محافظت از انگشتان پا و خود پا و جلوگیری از لغزیدن بر روی سطوح لیز و لغزان ساخته شده اند. به همین منظور در نوک آن صفحات فولادی کارگذاشته و زیره‌ی آن ها از موادی ساخته شده ‌اند که به خوبی با سطوح اصطکاک برقرار نمایند. پای افزارهای ایمنی در اشکال کفش، نیم پوتین و چکمه ساخته می شوند.
۴-    ماسک ها:
ماسک برای حفاظت از پوست، راه ها و اندام تنفسی به ویژه هنگام جوشکاری، آهنگری، رنگپاشی، تخلیه و تعویض مایعاتی مانند: بنزین و گازوییل، روغن ها، اسیدها و ممانعت از ورود بوی نامطبوع، ذرات بسیار ریز و بخارات مواد سمی شیمیایی به مجاری تنفسی ساخته می شوند.

ماسک های جوشکاری، ماسک های فیلتردارساده و زغالی و دیودی، ماسک های دهانی ابری و نمدی و کاغذی انواعی از «ماسک» ها هستند.